“Ostatnia Wieczerza” (fresk) – Pietro Lorenzetti, 1320-30, Asyż, Włochy

Jezus zapowiadany przez proroków Sługa Boży, uczynił ze służby istotę swej misji. Po to przyszedł na świat, aby służyć człowiekowi. Obmywanie stóp należało do obowiązków niewolnika, stąd taka zdecydowana reakcja Piotra. Jezus jednak w tej służbie uniżenia poszedł jeszcze dalej. Gdyby chodziło tylko o obmycie stóp … On obmył nas z grzechów stanowiących prawdziwy brud, który do nas przylgnął, dużo poważniejszy od tego zewnętrznego. Ten dominujący w dzisiejszej liturgii gest obmycia stóp uczniom jest nie tylko przykładem na to, że my sami powinniśmy pójść drogą służby. Symbolizuje on także nasze duchowe obmycie, które każdy z nas otrzymuje dzięki posłudze Jezusa Sługi.

“Chrystus umywa nogi Apostołom” (fresk) – Pietro Lorenzetti, 1320-30, Asyż, Włochy

Panie Jezu, zapowiedziany przez proroków Sługo Boży, naucz nas iść drogą służby Tobie i ludziom.