“Pokłon Trzech Króli”, dzieło Federico Zuccari w katedrze św. Marcina w Lucca, Włochy

“Pokłon Trzech Króli”, Federico Zuccari w katedrze św. Marcina w Lucca, Włochy

Czym jest uroczystość Objawienia Pańskiego, można lepiej ją zrozumieć, wczytując się w Ewangelię o mędrcach z dalekiej krainy. Przybywają oni do nowonarodzonego Jezusa i rozpoznają w Nim króla, Mesjasza. Prowadzeni przez gwiazdę stają się potwierdzeniem prawdy, że w ludzkim sercu ukryte jest pragnienie poznania Boga. To właśnie w tych tajemniczych trzech wędrowcach mogą odnaleźć się ci, którzy wciąż szukają. Wiara to przecież droga, a my po niej idziemy. Kto uczciwe szuka Boga, z pewnością w końcu Go znajdzie. Zauważmy, że mędrcy ze Wschodu w drodze do Betlejem spotkali się z Herodem. To przestroga, że w wędrówce wiary nie brakuje przeszkód.

Ojcze, który objawiłeś i wciąż objawiasz światu swojego Jednorodzonego Syna Jezusa Chrystusa, proszę Cię, otwórz szeroko moje serce, abym potrafił dostrzec Go na mojej drodze wiary.