Fresk “Ofiarowanie Pańskie”, XV w., Katedra Wniebowzięcia NMP, Orvieto, Włochy

“Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie” (Łk 2, 10). Tymi słowami starzec Symeon wyśpiewał swoje szczęście. Po długich latach oczekiwania i wiernej modlitwy jego zmęczone oczy wreszcie rozpoznały w tłumie osób odwiedzających świątynie twarz Zbawiciela. Dzisiaj w święto Ofiarowania Pańskiego i Dniu Życia Konsekrowanego, chcemy uwrażliwić nasz duchowy wzrok, byśmy jeszcze wyraźniej dostrzegli w świecie zbawienie, które przynosi Chrystus. On jest prawdziwą światłością, a zatem każde nasze zwycięstwo nam mrokiem pesymizmu, rezygnacji czy zwątpienia może stać się źródłem radości. Im mniej narzekania, krytykanctwa, użalania się nad sobą i światłem, tym więcej światła Bożego.

Światłości wieczna, która oświecasz każdego człowieka, który na świat przychodzi, Chryste, mój Panie i Zbawicielu, napłenij moje serce Twoim światłem.