Wielki POST

wino_2014b

EWANGELIA (Mt 20,1–16a)

Przypowieść o robotnikach w winnicy

Jezus opowiedział swoim uczniom tę przypowieść: „Królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: »Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam«. Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych sto­jących i zapytał ich: »Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?«. Odpowiedzieli mu: »Bo nas nikt nie najął«. Rzekł im: »Idźcie i wy do winnicy«. A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: »Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych«. Przyszli najęci około jede­nastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierw­si, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze. Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: »Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, któ­rzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty«. Na to odrzekł jednemu z nich: »Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje, i odejdź. Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry«. Tak ostatni będą pierwszymi, a pierwsi ostatnimi”.

Dla Boga nigdy nie jest za późno. On daje szanse każdemu i każdego zaprasza do pracy w swojej winnicy. Winnica – symbol Kościoła – to miejsce, dzięki któremu może powstać w przyszłości dobre wino. A wino to symbol Bożej miłości. Im bardziej zaangażujemy się w troskę o rozwój Bożej winnicy, tym więcej miłości będziemy zdolni ofiarować współczesnemu światu. A co jest zapłatą? Coraz większe podobieństwo do Boga i zdolność kochania jak On.

Jezu, dziękuję Ci za moją wspólnotę parafialną. Za to, że dzięki niej mogę wzrastać w wierze i miłości ku pełni życia chrześcijańskiego. Proszę Cię, pomóż mi zrozumieć, w jaki sposób i ja mogę konkretnie przyczynić się do jej rozwoju.