Józef został nazwany człowiekiem sprawiedliwym. Na ten tytuł zasłużył przez właściwe rozumienie Prawa. Sprawiedliwość Józefa polega na stałym rozważaniu Słowa Bożego i życiu nim na co dzień. Jego podstawa jest więc bliska postawie Maryi. Ta duchowa łączność pozwoliła mu zrozumieć więcej niż więzy małżeńskiego. Józef przezwycięża ludzkie trudności i z wiarą i miłością przyjmuje Maryję oraz Tego, który począł się z Niej z Ducha Świętego. Jego obecność w tym wydarzeniu jest niezwykle ważna – jako syn Dawida jest spadkobiercą obietnic danych królowi. Jego fiat objawi sprawiedliwość Boga wyrażoną w wypełnionym już znaku Dziewicy i Jej Syna, który obwieszcza światu, że Bóg jest z nami.

Panie, Ty przez św. Józefa uczysz mnie sprawiedliwości większej, czyli takiej, dzięki której odnajduję drogę prowadzącą do zjednoczenia nakazów prawa z uczynkami miłości.