Modlitwa kolędowa

Wszyscy gromadzą się przy jednym stole na którym stoi krucyfiks i zapalone świece oraz woda święcona na talerzyku i kropidło odmawiając modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus (tzn. Ojcze nasz).

Można dodać modlitwy w formie wezwań modlitwy powszechnej w różnych intencjach: np. za chorych w domu lub będących w szpitalu; o szczęśliwe rozwiązanie gdy kobieta oczekuje dziecka; za zmarłych z rodziny; za tych, którzy są daleko od nas (np. za granicą); itp.

Następnie głowa rodziny, modli się następującymi lub podobnymi słowami: „Pobłogosław + Panie, Boże Wszechmogący, to mieszkanie (ten dom), aby w nim trwały: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dzięki. A błogosławieństwo Twoje niech pozostanie na tym miejscu i nad jego mieszkańcami teraz i na zawsze. Amen”.

Po czym następuje kropiąc mieszkanie woda święconą wypowiada końcowe błogosławieństwo: „Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn + i Duch Święty. Amen”.