PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2015

15-lecie Parafialnego Chóru Jubileuszowy - 20.02.2015

W piątek 20 lutego 2015r. Parafialny Chór „Jubileuszowy” obchodził 15-lecie istnienia. Członkowie Chóru prowadzili rozważania Drogi Krzyżowej, a następnie podczas Mszy św. dziękowali za 15 lat śpiewania na chwałę Panu Bogu.

Rekolekcje - 10.03.2015

W dniach od 7 do 11 marca 2015r. przeżywaliśmy parafialne rekolekcje wielkopostne, które przeprowadził O. Jakub Waszkowiak – Franciszkanin z Olsztyna. W tych dniach gościliśmy również w kościele pw. św. Teresy kopię Krzyża i Ikony Światowych Dni Młodzieży.

Niedziela Palmowa - 29.03.2015

Niedziela Palmowa zainaugurowała Wielki Tydzień i wprowadziła nas w nastrój Świąt Paschalnych. O godz. 11:00 Ksiądz Proboszcz poświęcił palmy, a uroczysta procesja rozpoczęła Mszę św. Podczas Eucharystii rozważaliśmy Mękę Pańską, a do grona Liturgicznej Służby Ołtarza dołączył nowy ministrant.

Wielki Czwartek - 02.04.2015

W Wielki Czwartek o godz. 18:00 Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne. Pierwszego dnia dziękowaliśmy za dar sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, stąd też wspólnoty parafialne złożyły Księdzu Proboszczowi najserdeczniejsze życzenia. Po Mszy św. przeniesiono Najświętszy Sakrament do tzw. „Ciemnicy”, czyli kaplicy upamiętniającej pojmanie Jezusa. Tego dnia przypadła również X rocznica śmierci św. Jana Pawła II, którego relikwie towarzyszyły nam podczas tej uroczystej Eucharystii.

Wielki Piątek - 03.04.2015

W Wielki Piątek z kościoła pw. św. Bartłomieja ulicami naszej parafii przeszła Droga Krzyżowa, w czasie której wierni rozważali ostatnie godziny życia Jezusa Chrystusa. Dzięki zaangażowaniu poszczególnych wspólnot parafialnych mogliśmy się wczuć w klimat tamtych wydarzeń. Po przybyciu do kościoła pw. św. Teresy rozpoczęła się Liturgia Męki Pańskiej, która składała się z rozbudowanej modlitwy wiernych w intencji Kościoła i świata, adoracji Krzyża oraz Komunii św. Zakończyła się ona uroczystym przeniesieniem Chrystusa do grobu. Adoracja przy grobie trwała do godz. 24:00.

Wielka Sobota - 04.04.2015

W Wielką Sobotę od wczesnych godzin porannych trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim prowadzona przez Wspólnotę Żywego Różańca. Tradycyjnie tego dnia Ksiądz Proboszcz poświęcił pokarmy, które parafianie przynieśli do kościoła pw. św. Teresy. Po zapadnięciu zmroku rozpoczęła się Liturgia Wielkiej Soboty, która składała się z obrzędu poświęcenia ognia, orędzia wielkanocnego, liturgii słowa, poświęcenia wody i Eucharystii a zakończyła się procesją rezurekcyjną.

Budowa nowej linii wodociągowej - 22.04.2015

W środę 22 kwietnia 2015r. założono nową linię wodociągową z probostwa na salkę, do kościoła pw. św. Bartłomieja i na cmentarz.

I Komunia św. - 10.05.2015

W niedzielę 10 maja 2015r. o godz. 10:00 w kościele pw. św. Bartłomieja 18 dzieci z naszej parafii przyjęły po raz pierwszy w swoim życiu Chrystusa pod postacią Chleba Eucharystycznego. Następnie o godz. 15:00 odbyło się nabożeństwo majowe po którym dzieci otrzymały od Księdza Proboszcza pamiątki pierwszokomunijne.

Nowe ujęcie wody na cmentarzu - 15.05.2015

W piątek 15 maja 2015r. zakończyły się prace przy nowym ujęciu wody na cmentarzu i zamontowano nowy przyścienny zlew.

Parafialny Dzień Chorego - 17.05.2015

W niedzielę 17 maja 2015r. o godz. 15:00 w kościele pw. św. Bartłomieja Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński odprawił Mszę św. w intencji wszystkich chorych naszej parafii. Podczas Mszy św. chorzy przyjęli sakrament namaszczenia olejami świętymi oraz uczcili relikwie św. Jana Pawła II. Następnie na salce parafialnej odbyło się spotkanie przy kawie i cieście przygotowane przez Parafialny Zespół „Caritas”.

Boże Ciało - 04.06.2015

W czwartek 4 czerwca o godz. 10:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy symbolizujących cztery strony świata. Przy każdym ołtarzu Ksiądz Proboszcz odczytał fragment Pisma Świętego powiązany tematycznie z ustanowieniem Eucharystii. Tegoroczne ołtarze mieli zaszczyt wykonać: I – na ul. Głównej nr 24 p. Podrzyccy II – na ul. Szkolnej nr 8a p. Kasprzakowie III – na ul. Osady nr 2 p. Wieczorkowscy IV – na ul. Nowej nr 7 p. Hanyż Procesja zakończyła się uroczystą Mszą św. przy ołtarzu polowym na ul. Nowej.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała - 11.06.2015

W czwartek 11 czerwca o godz. 18:00 uroczyście zakończyliśmy Oktawę Bożego Ciała Mszą św. oraz procesją dokoła kościoła pw. św. Bartłomieja do czterech ołtarzy. Ołtarze przygotowali: I przy kościele – Wspólnota Różańca II przy kościele – Parafialny Zespół Caritas III przy drodze – Chór parafialny IV na podwórzu probostwa – Ministranci

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - 12.06.2015

W piątek 12 czerwca 2015r. po Mszy św. o godz. 18.00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja do figury Serca Pana Jezusa, przy której odbyło się nabożeństwo czerwcowe.

Odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła - 22.08.2015

24 sierpnia Kościół oddaje w liturgii cześć św. Bartłomiejowi Apostołowi. Dlatego też, w sobotę, 22 sierpnia, w naszej parafii odbyły się uroczystości odpustowe. Mszy Świętej odpustowej przewodniczył Ks. Proboszcz Piotr Bartkowiak - Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej.

Parafialna Piesza Pielgrzymka do Górki Duchownej - 28.08.2015

W piątek 28 sierpnia o godz. 16:00 z kościoła pw. św. Teresy wyruszyła tradycyjna parafialna piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Górce Duchownej. Parafianie w liczbie około 180 osób ze śpiewem na ustach i serdecznej modlitwie zanieśli przed tron Matki Bożej Pocieszenia wszystkie intencje z jakimi pielgrzymowali. Po Mszy św. przy ołtarzu polowym pątnicy wyruszyli w drogę powrotną.

Wizytacja biskupia i odpust ku czci św. Teresy - 09.10.2015

W piątek 9 października od godzin porannych przeżywaliśmy wizytację J.E. ks. Biskupa Grzegorza Balcerka, która rozpoczęła się o godz. 10:00 w kościele pw. św. Bartłomieja Mszą św. ze szczególnym udziałem Wspólnoty Żywego Różańca. Następnie ks. Biskup odwiedził szkoły i spotkał się z dziećmi i młodzieżą naszej parafii. O godz. 15:00 przy krzyżu na parafialnym cmentarzu odbyła się modlitwa za wszystkich zmarłych spoczywających na cmentarzu. Na salce parafialnej o godz. 16:00 miało miejsce spotkanie Ks. Biskupa z przedstawicielami poszczególnych grup duszpasterskich tj. z Szafarzami, Ministrantami Seniorami, Zelatorkami Różańca, Caritasem, Radą Duszpasterską i Ekonomiczną, katechetkami i rodzicami powołanych do kapłaństwa. W tym roku w sposób szczególny świętowaliśmy odpust ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus, ponieważ uroczystą sumę odpustową celebrował J.E. ks. Biskup Grzegorz Balcerek.

XIV Rajd Różańcowy im. św. Jana Pawła II - 17.10.2015

W sobotę 17 października o godz. 9:15 sprzed probostwa wyruszył kolejny już XIV Rajd Różańcowy im. św. Jana Pawła II. W rajdzie wzięło udział 128 osób z dużą przewagą dzieci nie tylko z naszej parafii. Pątnikom na swej drodze towarzyszył Patron Rajdu św. Jan Paweł II obecny w relikwiach niesionych przez Pielgrzymów. U stóp Matki Bożej Pocieszenia ks. Piotr Kufliński odprawił Mszę św., po której uczestnicy pielgrzymki uczcili Relikwie św. Papieża. Na zakończenie wszyscy wspólnie bawili się podczas gier i zabaw oraz smażyli kiełbaski przy ognisku.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2015

W Uroczystość Wszystkich Świętych o godz. 14:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja z modlitwami za zmarłych, następnie Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odprawił Mszę św. w intencji wszystkich wiernych zmarłych spoczywających na cmentarzu parafialnym. W tym dniu w polskiej tradycji odwiedza się groby bliskich, by ich uczcić zapala znicze i świeczki oraz modli się za nich. W Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej: świętym, błogosławionym oraz zmarłym – będącym już w niebie.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - 02.11.2015

W poniedziałek – 2 listopada – obchodziliśmy Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Kościół w tym dniu wspomina wiernych zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o dusze, które zeszły z tego świata w łasce uświęcającej i są w przyjaźni z Bogiem, lecz nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Po Mszy św. odprawionej przez Księdza Proboszcza o godz. 18:00 w kościele pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja alejkami naszego parafialnego cmentarza z modlitwami za wszystkich wiernych zmarłych spoczywających na tym cmentarzu.

Boże Narodzenie - 25.12.2015

Pasterką – czyli Mszą o północy, rozpoczęliśmy w naszej parafii obchód Uroczystości Narodzenia Pańskiego. Na początku Eucharystii, w uroczystej procesji Ks. Proboszcz Piotr Kufliński udał się do szopki betlejemskiej, gdzie złożył w żłóbku figurkę Dzieciątka Jezus. Msza św. zgromadziła licznych naszych parafian i przyjezdnych gości świętujących radosną tajemnicę narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Śpiewanie kolęd przy żłóbku - 26.12.2015

Po Mszach św. w tych radosnych świątecznych dniach Narodzenia Pańskiego przy żłóbku w kościele pw. św. Teresy spotkały się dzieci naszej parafii na wspólnym kolędowaniu. Tradycja budowania żłóbka związana jest z postacią św. Franciszka z Asyżu, który zapoczątkował ten zwyczaj we włoskim Greccio w 1223 roku.

Kolędnicy Misyjni 2015

Ostatni tydzień starego roku upłynął w naszej parafii przy melodiach kolęd śpiewanych przez Kolędników misyjnych. Od poniedziałku do piątku można było zobaczyć na ulicach Starego Bojanowa kleryków wraz z grupą dzieci i młodzieży, którzy jako Kolędnicy Misyjni zbierali datki dla Misjonarzy. Spotkali się przy tym z prawdziwą życzliwością ze strony parafian, którzy chętnie otwierali im drzwi swoich domów słuchając tradycyjnych polskich kolęd w ich wykonaniu.