Wielki POST
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Szaty liturgiczne

Nasza parafialna zakrystia skrywa zabytkowe szaty liturgiczne piękne ornaty i kapy używane do czynności liturgicznych przez wiele dziesięcioleci. Zgromadzone ornaty to prawdziwe perły są bogato zdobione i haftowane.

Ornat to główna szata liturgiczna zakładana przez kapłana do Mszy Świętej i tych czynności, które łączą się z nią bezpośrednio.

Przedstawione poniżej ornaty są rodzaju skrzypcowego w odmianie rzymskiej, czyli posiadają pretekstę kolumnową z tyłu, a krzyżową (w kształcie litery T) z przodu.
Kolor ornatu zależy od okresu liturgicznego lub wspomnienia (oficjum) dnia. Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego wymienia sześć barw ornatów: biały, czerwony, zielony, czarny, fioletowy i różowy.Kapa – szata liturgiczna używana przez kapłana poza Mszą Świętą np. w czasie sprawowania sakramentów, nabożeństw pozaliturgicznych lub procesji Bożego Ciała. Jest to rodzaj długiej peleryny sięgającej do stóp zapinanej pod szyją. Jej kolor jest uzależniony od sprawowanej czynności lub koloru oficjum.