Wielki POST
PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2016

  • Dzieci I -komunijne w Górce Duchownej - 31.05.2007
Spotkanie opłatkowe - 06.01.2016

W Uroczystość Trzech Króli o godz. 15:00 w sali Domu Wielskiego odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe wszystkich grup duszpasterskich naszej parafii. Spotkanie od przeczytania Ewangelii rozpoczął Ks. Proboszcz Piotr Kufliński, następnie były życzenia oraz wspólne kolędowanie.

Niedziela Palmowa - 20.03.2016

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Pan Jezusa do Jerozolimy. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 11:00 przed kościołem św. Teresy. Ksiądz Proboszcz poświęcił przyniesione przez wiernych gałązki palmowe, a następnie w procesji z palmami udali się do świątyni. Podczas procesji z darami dzieci złożyły skarbonki wielkopostne.

Wielki Czwartek - 24.03.2016

Wielki Czwartek jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, dniem ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Uroczystą Mszę św. odprawił Ks. Proboszcz Piotr Kufliński, po niej Najświętszy Sakrament został przeniesiony to tzw. “Ciemnicy”. Tabernakulum zostaje puste i otwarte a ołtarz obnażony.
Na koniec liturgii najserdeczniejsze życzenia Księdzu Proboszczowi złożyli przedstawiciele wszystkich wspólnot parafialnych, a następnie zostały odśpiewane trzy części Gorzkich Żali.

Wielki Piątek - 25.03.2016

W Wielki Piątek w całym Kościele Katolickim nie odprawia się Mszy św.. Już po raz kolejny odbyła się Droga Krzyżowa ulicami naszej parafii, wyruszyła ona o godz. 17:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja i zakończyła się w kościele pw. św. Teresy. Rozważania podczas poszczególnych stacji prowadzili parafianie, nieśli oni również krzyż na swych ramionach, śpiewy między stacjami prowadził Chór Parafialny.
Bezpośrednio po drodze krzyżowej rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku, która składała się z Liturgii słowa Bożego z czytaną z podziałem na role Męką Pańską, adoracja krzyża, Komunia święta i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do „Grobu Pańskiego”. Liturgia zakończyła się adoracją Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.

Wielka Sobota - 26.03.2016

W godzinach dopołudniowych i przez cały dzień w Wielką Sobotę można było adorować Najświętszy Sakrament w Grobie Pańskim. W tym dniu według tradycji poświęcone zostały pokarmy na stół wielkanocny.
Wigilia Paschalna rozpoczęła się o godz. 21.00 liturgią światła przed kościołem, następnie bardzo bogata liturgia słowa Bożego, liturgia chrzcielna podczas, której poświęcona została woda do chrztu oraz odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Po liturgii chrzcielnej liturgia Eucharystyczna a po Komunii cała uroczystość zakończyła się procesją rezurekcyjną.

Remont w kościele pw. św. Bartłomieja - instalacja ogrzewania i oświetlenia - marzec 2016

W zakrystii kościoła pw. św. Bartłomieja została założona nowa rozdzielnia elektryczna oraz zewnętrzne oświetlenie na cmentarz. Wewnątrz kościoła zainstalowano ogrzewanie oraz zmodernizowano oświetlenie, założono nowe reflektory oraz podświetlania figur przy bocznych ołtarzach.

I Komunia św. - 08.05.2016

W niedzielę 8 maja 2016r. Wniebowstąpienia Pańskiego dzieci z naszej parafii po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą w sakramencie Eucharystii. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się przed świątynią, gdzie dzieci otrzymały błogosławieństwo od rodziców oraz zostały pokropione wodą święconą przez Księdza Proboszcza. Z pieśnią na ustach w procesji dzieci wkroczyły do kościoła pw. św. Teresy, w którym przedstawiciele rodziców poprosili Księdza Proboszcza o udzielenie Pierwszej Komunii Świętej ich dzieciom. Najważniejszym, a zarazem wzruszającym momentem było przyjęcie przez dzieci po raz pierwszy Ciała Pańskiego. Po błogosławieństwie udzielonym przez Ks. Proboszcza Piotra Kuflińskiego dzieci trzymały bochenki chleba.
Podczas nabożeństwa majowego w kościele pw. św. Teresy o godz. 15:00 dzieci I-komunijne otrzymały od Księdza Proboszcza pamiątkowe obrazki. Następnie wykonano pamiątkowe zdjęcia.

Parafialny Dzień Chorego - 22.05.2016

W niedzielę 22 maja 2016r. odbył się Parafialny Dzień Chorego skierowany dla wszystkich osób starszych i chorych z naszej parafii. Podczas Mszy św. o godz. 15:00 w kościele pw. św. Bartłomieja Ks. Proboszcz Piotr Kufliński udzielił zgromadzonym sakramentu namaszczenia olejami świętymi. W sposób szczególny towarzyszyły chorym relikwie św. Jana Pawła II, które można było uczcić prosząc Świętego Papieża o łaskę zdrowia.
Po Mszy św. w salce parafialnej miało miejsce spotkanie przy kawie, herbacie i słodkim poczęstunku przygotowanym przez Parafialny Zespół Caritas.

Boże Ciało - 26.05.2016

W czwartek 26 maja 2016r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa zwaną potocznie Bożym Ciałem. Procesja Eucharystyczna wyruszyła o godz. 10:00 z kościoła pw. św. Teresy ul. Główną i zatrzymywała się przy czterech ołtarzach:
I – na ul. Głównej nr 74a p. Kasperscy
II – na ul. Głównej nr 73 p. Sobol
III – na ul. Krótkiej nr 1 p. Walczak
IV – na ul. Głównej nr 92a p. Dorsz
Przy każdym z nich Kapłan uroczyście odśpiewał fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. Przy ostatnim polowym ołtarzu Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odprawił Mszę św. w intencji wszystkich Parafian.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała - 02.06.2016

W czwartek 2 czerwca 2016r. przeżywaliśmy ostatni dzień Oktawy Bożego Ciała. Po Mszy św. o godz. 18.00 wyszliśmy z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie w uroczystej procesji do czterech ołtarzy, które przygotowały następujące wspólnoty:
I przy kościele – Wspólnotę Różańca
II przy kościele – Parafialny Zespół Caritas
III przy drodze – Chór parafialny
IV na podwórzu probostwa – Ministrantów
Na zakończenie procesji Ks. Proboszcz udzielił wszystkim zgromadzonym błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - 03.06.2016

W piątek 3 czerwca 2016r. obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po Mszy św. o godz. 18:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do figury Serca Pana Jezusa na cmentarzu. Przy figurze Ks. Proboszcz Piotr Kufliński wraz z Parafianami odmówił Litanię do Serca Jezusowego oraz Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego.

Nowa szafa w kościele św. Bartłomieja - 07.07.2016

Do zakrystii w kościele pw. św. Bartłomieja została wykonana z drewna dębowego nowa szafa do szat liturgicznych.

Msza św. dożynkowa - 15.08.2016

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 2016r. o godz. 15:00 w kościele pw. św. Bartłomieja nasza parafia przeżywała doroczne dożynki, by podczas Mszy św., podziękować Panu Bogu za tegoroczne plony. W trakcie Eucharystii Ks. Proboszcz Piotr Kufliński poświęcił przyniesiony przez Parafian wieniec dożynkowy, poświęcone zostały również zioła i kwiaty.

Odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła - 21.08.2016

W niedzielę 21 sierpnia 2016r. nasza parafia świętowała odpust ku czci swojego Patrona – św. Bartłomieja Apostoła. Uroczystą sumę odpustową o godz. 10:00 odprawił ks. Tomasz Nowak. Kaznodzieja przybliżył wiernym znaczenie imion, pod którymi na kartach Pisma Świętego występuje Apostoł (Bartłomiej, Natanael), jak również ukazał go jako męża wiary, którą wyznawał, aż do niezwykle okrutnej śmierci męczeńskiej. Zwieńczeniem Eucharystii była procesja eucharystyczna, po której odśpiewaliśmy hymn dziękczynny „Ciebie Boga wysławiamy”.

Piesza Parafialna Pielgrzymka do Górki Duchownej - 26.08.2016

W piątek 26 sierpnia 2016r. o godz. 16:00 po błogosławieństwie Księdza Proboszcza w kościele pw. św. Teresy wyruszyliśmy w coroczną parafialną pieszą pielgrzymkę do Górki Duchownej. W trakcie pielgrzymki pątnicy wspólnie odmówili Różaniec oraz śpiewali pieśni maryjne.
Do Tronu Matki Bożej Pocieszenia przybyło pieszo 140 osób, wielu Parafian dojechało również samochodami, aby uczestniczyć w uroczystej Mszy św. odpustowej, którą w intencji wszystkich parafian sprawował Ks. Proboszcz Piotr Kufliński.
W tym roku pod wyjątkową eskortą Policji w drogę powrotną udało się wielu Parafian.

Odpust ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus - 02.10.2016

W niedzielę 2 października odbył coroczny odpust ku czci patronki kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystą sumę odpustową o godz. 11:30 odprawił Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z Osiecznej – Gwardian O. Mikołaj Rąpała. Na Eucharystię licznie przybyli księża z dekanatu. Liturgię uświetnił chór parafialny. Po Mszy Świętej odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.

Bierzmowanie - 18.10.2016

We wtorek 18 października 2016r. Jego Ekscelencja ks. Biskup Damian Bryl udzielił podczas Mszy św. o godz. 18:00 w kościele św. Teresy Sakramentu Bierzmowania. Do tego sakramentu przystąpiła 44 osobowa grupa młodych ludzi z naszej parafii.

Istotą Sakramentu Bierzmowania jest przekazanie Ducha Świętego, umocnienie wiary oraz uzdolnienie do świadczenia o niej oraz jej obrony.

XV Rajd Różańcowy im. św. Jana Pawła II - 22.10.2016

W liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II 22 października 2016r. o godz. 9:30 z podwórza probostwa wyruszył jubileuszowy bo już XV Rajd Różańcowy do Górki Duchownej. W wędrówce do Matki Bożej Pocieszenia towarzyszyły nam Relikwie Świętego Papieża oraz modlitwa różańcowa przeplatana śpiewami w wykonaniu scholi.
Do celu pielgrzymki dotarło około 90 osób. U stóp Góreckiej Pani powitał pątników Kustosz Sanktuarium Ks. Piotr Bartkowiak. Mszę św. przed Obrazem Matki Bożej Pocieszenia w intencji wszystkich uczestników rajdu odprawił Ks. Piotr Kufliński.
Po wspólnej modlitwie i pamiątkowym zdjęciu, w ogrodach przy probostwie na dzieci czekało ognisko, gorąca herbata oraz słodycze, a później gry i zabawy.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2016

1 Listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.
W godzinach od 12:00-14:00 przedstawiciele Rady Parafialnej, Caritasu oraz Wspólnoty Żywego Różańca kwestowali na cmentarzu zbierając ofiary na utrzymanie cmentarza.
O godz. 14:00 z kościoła pw. św. Bartłomieja wyruszyła procesja z modlitwami za zmarłych, po niej Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odprawił Mszę św. w intencji zmarłych.

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych - 02.11.2016

2 Listopada Wspominaliśmy Wszystkich Wiernych Zmarłych. W tym dniu po Mszy św. o godz. 18:00 wyruszyła procesja alejkami naszego parafialnego cmentarza z modlitwami za zmarłych pokutujących w czyśćcu.

Adwentowe drzewko dobroci - 27.11.2016

Już po raz kolejny w naszej parafii odbyła się adwentowa akcja „Prezent dla dziecka”. W kościele pw. św. Teresy na specjalnie przygotowanym drzewku pojawiło się 10 bombek na których były napisane imiona oraz wiek dzieci. Osoby które zobowiązały się do przygotowania prezentu – niespodzianki zabrały bombkę a na jej miejscu pojawiło się serduszko. W stosownym czasie prezenty zostaną przekazane dzieciom z innej parafii.

Powitanie obrazu św. Józefa - 06.12.2016

W dniu 6 grudnia 2016r. wraz z wybiciem godz. 18:00 na wieży kościelnej, obraz św. Józefa przybył do naszej parafii specjalnym samochodem peregrynacyjnym. Przed kościołem pw. św. Teresy na obraz oczekiwał Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński wraz z szafarzami oraz liczną grupą wiernych.
Po uroczystym wniesieniu obrazu do świątyni nastąpiło jego przywitanie przez parafian. Na rozpoczęcie czasu nawiedzenia została odprawiona Msza św. podczas której zostały odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz nastąpił akt zawierzenia rodzin. św. Józefowi.

Peregrynacja obrazu św. Józefa - 07.12.2016

Nawiedzenie obrazu św. Józefa od godz. 8:00 rozpoczęła indywidualna adoracja wiernych prowadzona przez Wspólnotę Żywego Różańca.
O godz. 11:00 w kościele pw. św. Teresy Kustosz peregrynacji O. Stanisław Plewa sprawował Mszę św. w intencji chorych, którzy przyjęli sakrament namaszczenia chorych. Następnie celebrans odmówił modlitwę-akt zawierzenia św. Józefowi wszystkich osób cierpiących w parafii.
O godz. 16:15 odbyło się nabożeństwo ku czci św. Józefa za rodziny zagrożone rozbiciem i przeżywające trudności. Po nim rozpoczęła się Msza św. na zakończenie peregrynacji podczas której Ksiądz Proboszcz w specjalnej modlitwie-akcie zawierzył całą parafię opiece św. Józefa.
Po Eucharystii rozpoczęła się ceremonia pożegnania świętej ikony. Wierni odśpiewali Te Deum, a wybrana rodzina odmówiła modlitwę dziękczynną za nawiedzenie obrazu św. Józefa. Następnie parafianie w asyście pocztów sztandarowych przenieśli obraz św. Józefa do samochodu-kaplicy.

Wigilia dla Seniorów - 21.12.2016

W środę 21 grudnia o godz. 12:00 w sali Domu Wielskiego już po raz kolejny, przy wspólnym stole świątecznym zasiadły osoby starsze i samotne z naszej parafii. Po modlitwie, życzeniach i podzieleniu się opłatkiem uczestnicy spotkania skosztowali tradycyjnych potraw wigilijnych, dopełnieniem spotkania było wspólne kolędowanie.

Boże Narodzenie - 25.12.2016

Tradycyjnie o północy, rozpoczęła się liturgia pasterki - pierwszej Mszy Świętej Bożego Narodzenia. Przy śpiewie kolędy "Wśród nocnej ciszy" Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński procesyjnie przeniósł figurkę Dzieciątka do szopki i położył w żłóbku. Po akcie pokutnym, w trakcie Gloria zapalone zostały świece na ołtarzu od Betlejemskiego Światełka. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Proboszcz, złożył świąteczne życzenia i udzielił błogosławieństwa.

Śpiewanie kolęd przy żłóbku - 26.12.2016

Kontynuacją radosnego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia było wspólne kolędowanie przy żłóbku. Dzieci przybyłe na spotkanie z kolędą z chęcią odpowiadały na pytania Księdza Proboszcza oraz czynnie brały udział w kolędowaniu. Godne odnotowania były indywidualne występy dzieci przy akompaniamencie gitary.

Kolędnicy Misyjni - 2016

Już po raz drugi w okresie świątecznym na ulicach naszej parafii pod opieką Kleryków pojawili się Kolędnicy Misyjni. Odwiedzili oni wiele domów i mieszkań dzieląc się radością z narodzin Zbawcy świata. Śpiewali kolędy oraz uczulali Parafian na potrzeby dzieci żyjących w krajach misyjnych zbierając dla nich ofiary.