PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2020

W niedzielę 5 stycznia 2020 roku o godz. 15:00 w sali domu wiejskiego odbyło się coroczne spotkanie opłatkowe dla wszystkich grup duszpasterskich działających w naszej parafii. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, następnie Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński złożył zgromadzonym parafianom serdeczne życzenia. Jak tradycja nakazuje podczas świątecznego spotkania nie zabrakło dzielenia się opłatkiem oraz składania sobie życzeń. Radosnemu biesiadowaniu przy stole towarzyszył wspólny śpiew kolęd przy akompaniamencie parafialnych muzyków.

Słowami pieśni „Na Twe Ołtarze Niebieski Panie niesiemy dary pracowitych pszczół i zapalamy woskowe świece … „ w kościele św. Teresy o godz. 9:30 rozpoczęła się Msza św. dziękczynna Koła Pszczelarzy Śmigiel. Uroczysta Eucharystia odbyła się w asyście pocztu sztandarowego i odprawiona została w intencji pszczelarzy i ich rodzin jak i również zmarłych członków należących Koła. Podczas wygłoszonej homilii Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński wspomniał o pszczołach jako stworzeniach Bożych, które występują w Piśmie Świętym oraz mówił o ich niezwykłej pracowitości. Przedstawiciele pszczelarzy złożyli dary ołtarza – kwiaty oraz miód i prosili o Boże błogosławieństwo dla swojej pracy podczas odczytanej modlitwy pszczelarza.

W sobotę 25 stycznia 2020 roku w kościele pw. św. Teresy o godz. 19:00 odbył się koncert w wykonaniu Tria Wokalnego. Muzyczne spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania kolęd z różnych stron świata włącznie z najbardziej znaną „Cicha noc”. Następnie uczestnicy wieczornego koncertu wysłuchali utworów Stanisława Moniuszki oraz Fryderyka Chopina. W repertuarze koncertu znalazły się również arcydzieła muzyki klasycznej. W kościele św. Teresy zabrzmiały kompozycje autorstwa m. in. Verdiego, Pucciniego i Offenbacha.

W sobotę 22 lutego 2020 roku od wczesnych godzin porannych rozpoczęło się strojenie i dekorowanie trasy przyjazdu Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Na kościele pw. św. Teresy zawieszono banery z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, a teren wokół kościoła został udekorowany flagami maryjnymi oraz narodowymi. Powitalny baner został również umieszczony przy wjeździe do wioski oraz w miejscu przyjazdu cudownego Obrazu Matki Bożej. Parafianie licznie wzięli udział w upiększaniu trasy przyjazdu flagami oraz proporczykami.

W piątek 28 lutego 2020 roku naszą parafię pw. św. Bartłomieja nawiedził cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, której peregrynacja od 18 maja 2019 roku trwa w Archidiecezji Poznańskiej.
Parafianie wraz z Księdzem Biskupem Grzegorzem Balcerkiem oraz z Księdzem Proboszczem Piotrem Kuflińskim i z kapłanami z dekanatu śmigielskiego zgromadzili się przy probostwie. Oczekiwaniu na przyjazd Matki Bożej towarzyszyła modlitwa różańcowa oraz śpiewy pełne skupienia prowadzone przez Ojca Jessego. Samochód kaplica przyjechał w eskorcie policji i strażaków. Przy wtórze hejnału Obraz wysunął się z kaplicy, wówczas Ksiądz Biskup i Proboszcz ucałowali Ikonę, która następnie spoczęła na barkach Mężczyzn naszej parafii. Po przekazaniu Ewangeliarza Peregrynacji Księdzu Proboszczowi ruszyła procesja do kościoła św. Teresy.
Matkę Bożą przywitali licznie zgromadzeni wierni parafianie. Pośród pięknie przyozdobionej drogi procesyjny orszak prowadził krzyż, a z nim sztandary i relikwiarz. Święta Ikona Matki Bożej niesiona była przez grupy Męskie, Ministrantów oraz przedstawicielki Rady Parafialnej i przez bramę ozdobioną girlandą została uroczyście wniesiona do kościoła. Po podejściu do ołtarza Obraz Matki Bożej Częstochowskiej został umieszczony na specjalnym tronie i zapalona została świeca Nawiedzenia.
Następnie delegacje parafii złożyły kwiaty u stóp Jasnogórskiej Pani i rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem Biskupa Grzegorza Balcerka z udziałem kapłanów dekanatu śmigielskiego. Po Eucharystii parafianie czuwali przy Matce Bożej na modlitwie indywidualnej i różańcowej.
O godz. 21:00 rozpoczął się Apel Jasnogórski w duchowej łączności z tym, który wybrzmiewa na Jasnej Górze. Po nim Kustosz Jasnogórskiej Ikony Nawiedzenia Ojciec Paweł przedstawił historię powstania Cudownej Kopii. Modlitewne spotkanie zakończyło się wezwaniami do Ducha Świętego w intencji Księdza Proboszcza i błogosławieństwem udzielonym przez zgromadzonych kapłanów.

Pasterka Maryjna w intencji powołań rozpoczęła się o północy, a przewodniczył jej Ks. Kanonik Zygmunt Lewandowski – proboszcz naszej parafii w latach 1987 – 1991. Ksiądz Piotr Kufliński obecny proboszcz serdecznie powitał przybyłych kapłanów: Ks. Stanisława Pietraszka – proboszcza w latach 1991 – 1996, Ks. Pawła Morasza – proboszcza w latach 2002 – 2010, ks. Mirosława Nowaka – syna naszej parafii wyświęconego w 1985 roku oraz Ks. Przemysława Sobola – syna naszej parafii wyświęconego w 2018 roku. Podczas tej Eucharystii w sposób szczególny polecani byli kapłani, których Bóg postawił na naszej drodze.
Po zakończeniu Mszy św. przez całą noc trwała adoracja oraz indywidualne czuwanie. W cichej modlitwie wierni parafianie zawierzyli Maryi samych siebie, rodziny, parafię, Ojczyznę…

Od wczesnych godzin porannych w sobotę 29 lutego 2020 roku rozpoczęły się nabożeństwa. O godz. 8:00 odśpiewane zostały Godzinki ku czci Matki Bożej. Msza św. o godz. 9:00 zgromadziła ludzi chorych i cierpiących, podczas tej Eucharystii udzielony został sakrament namaszczenia chorych. O godz. 11:00 do stóp cudownej Ikony przybyły dzieci zawierzyć swoje troski i marzenia. O godz. 12:00 w kościele zabrzmiał Anioł Pański. Kolejne godziny to ciąg dalszy modlitewnego trwania przy Jasnogórskim Wizerunku.

W sobotę 29 lutego 2020 roku o godz. 16:00 Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński odprawił uroczystą Mszę św. na zakończenie Nawiedzenia podczas której poświęcone zostały obrazy Matki Bożej oraz inne dewocjonalia przyniesione przez parafian. Po Eucharystii rozpoczęła się liturgia pożegnania Matki Bożej przez przedstawicieli: dzieci, młodzieży, rodziców i Księdza Proboszcza. Uwieńczeniem pożegnania było uroczyste odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. Następnie Obraz Matki Bożej na ramionach Mężczyzn naszej parafii został wyniesiony z kościoła do samochodu kapicy. Cudowny Obraz naszej Matki żegnany był przez rzesze wiernych przy biciu dzwonów oraz śpiewie pieśni maryjnych. Samochód – kaplica odjechał do sąsiedniej parafii eskortowany przez wozy strażackie. Nawiedzenie poruszyło nie jedno serce, a więc idźmy „z Maryją w nowe czasy”.

Liturgia w Wielki Czwartek uobecnia Ostatnią Wieczerzę ustanowienia przez Pana Jezusa Eucharystii oraz Kapłaństwa. Uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18:00 w kościele św. Teresy odprawił Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński. Ze względu na limity wiernych w kościołach w Eucharystii uczestniczyło 5 wiernych parafian. Po Mszy św. wyruszyła procesja do kaplicy adoracji. Tam rozpoczęło się czuwanie przed Najświętszym Sakramentem podczas którego odśpiewano wszystkie części Gorzkich Żali.
W tym wyjątkowym dniu kapłańskim nie zabrakło także życzeń i kwiatów dla naszego Księdza Proboszcza od wdzięcznych parafian.
W związku z zaistniałą sytuacją epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie Msza św. Wieczerzy Pańskiej była transmitowana na żywo w Internecie.

Liturgia Wielkiego Piątku tego roku bez udziału wiernych rozpoczęła się od procesji w ciszy o godz. 18:00 w kościele św. Teresy. Po dojściu do ołtarza Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński upadł na twarz i przez chwilę leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej rozpoczęła się Liturgia Słowa Bożego. W sposób uroczysty został odczytany opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana. Po kazaniu nastąpiła Adoracja Krzyża, który uczczono poprzez trzykrotne przyklęknięcie na słowa: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie Świata.”
Zwieńczeniem Liturgii Wielkiego Piątku jest procesja do Grobu Pańskiego. Ksiądz Proboszcz przeniósł osłoniętą welonem Monstrancję z Najświętszym Sakramentem do kaplicy adoracji.

W Wielką Sobotę 11 kwietnia 2020 roku od godz. 8:00 rozpoczęła się adoracja przy grobie, trwała ona do godz. 21:00. Ze względu na pandemię koronawirusa i limit wiernych w kościele, trwać przy Chrystusie Eucharystycznym można było tylko i wyłącznie w kruchcie świątyni.
W tym roku wyjątkowo z powodu panującej epidemii nie było tradycyjnego święcenia pokarmów. Obrzęd błogosławieństwa odbywał się w domu przed śniadaniem wielkanocnym, dokonywała tego głowa rodziny.
Liturgia Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczęła się o godz. 21:00 od obrzędu poświęcenia ognia wykonanego w kruchcie kościoła (w tym roku wyjątkowo bez ogniska). Po orędziu wielkanocnym odśpiewanym przez Księdza Proboszcza Piotra Kuflińskiego nastąpiła liturgia słowa, poświęcenie wody oraz ciąg dalszy Eucharystii.
Niestety, ze względu na zagrożenie epidemiczne i liczne restrykcje rządowe, w tym roku nie odbyła się procesja dziękczynna. Pomimo tego, Ksiądz Proboszcz błogosławiąc parafię Najświętszym Sakramentem przed bramą kościoła obwieścił światu dobrą nowinę o zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa – zabiły w tym momencie dzwony.

W czwartek 11 czerwca 2020 roku Mszą Świętą o godz. 10:00 w kościele pw. św. Bartłomieja odprawioną przez Księdza Proboszcza Piotra Kuflińskiego rozpoczęły się główne uroczystości Bożego Ciała. W tym roku z uwagi na pandemię, nie odbyła się procesja ulicami naszej parafii, ołtarze ustawione były na terenie przy parafialnym kościele. W procesji eucharystycznej wzięła udział służba liturgiczna, poczty sztandarowe, matki różańcowe, dziewczynki sypiące kwiaty oraz chór parafialny z organistą. Pozostali parafianie zgodnie z wymogami sanitarnymi uczestniczyli stacjonarnie w procesji zostając przy ławkach i krzesłach rozstawionych w otoczeniu świątyni. Ołtarze przygotowano bezpośrednio przy kościele pw. św. Bartłomieja, przy drodze oraz na ogrodzie przy probostwie. Przyozdobione one zostały wizerunkiem Chrystusa, drewnianymi krzyżami, pięknymi kwiatami i zielonymi brzozowymi gałązkami. Przy każdym ołtarzu Ksiądz Proboszcz uroczyście odśpiewał Ewangelię związaną z Eucharystią i fragment suplikacji. Cztery ołtarze nawiązują do czterech stron świata i do czterech Ewangelii:

1. ołtarz - "Eucharystia jest ofiarą" - czytana jest Ewangelia wg Św. Mateusza, o Ostatniej Wieczerzy.

2. ołtarz - "Eucharystia jest pokarmem duszy" - Ewangelia wg Św. Marka, o rozmnożeniu chleba.

3. ołtarz - "Eucharystia jest zadatkiem nieśmiertelności" - Ewangelia wg Św. Łukasza, opowiadająca przypowieść o zaproszonych na ucztę.

4. ołtarz - "Eucharystia jest sakramentem zjednoczenia" - Ewangelia wg Św. Jana o krzewie winnym.

Procesję zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. Udział w procesji Bożego Ciała mimo sanitarnych restrykcji był publicznym wyznaniem naszej wiary. Po zakończonej procesji zgodnie z tradycją wierni obrywają gałązki brzozy i zabierają je do domu, aby wraz z nimi dotarło Boże błogosławieństwo.

W czwartek 18 czerwca 2020 roku zakończyła się Oktawa Bożego Ciała, czyli okres siedmiu dni szczególnej łaski, podczas których po Mszy św. odbywały się procesje wokół kościoła z Najświętszym Sakramentem. Procesję poprzedziła uroczysta Msza św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Bartłomieja odprawiona przez Księdza Proboszcza Piotra Kuflińskiego oraz nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Procesja do czterech ołtarzy to przypomnienie czterech Ewangelii związanych z Eucharystią, to także wyśpiewane suplikacje. Uroczystości zakończyły się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata oraz uroczystym „Ciebie Boga wysławiamy”.

W piątek 19 czerwca 2020 roku podczas Mszy św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Bartłomieja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Celem tej uroczystości jest rozważanie miłości, którą Chrystus okazał przede wszystkim na krzyżu i okazuje podczas Mszy Świętej, złożenie za nią należnego dziękczynienia i uwielbienia, wypełnienie obowiązku przebłagania za winy swoje i wszystkich ludzi, gdyż grzechy ludzkie zraniły Najświętsze Serce Jezusowe. Po Mszy św. wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem do Figury Serca Pana Jezusa znajdującej się na parafialnym cmentarzu. Przy tej Figurze Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński zawierzył Sercu Bożemu nasze życie i naszą parafię, odmówiona została również litania do Serca Pana Jezusa. Na zakończenie Ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Tradycyjnie po zakończonej liturgii nastąpiło podziękowanie dla dziewczynek, które w oktawie Bożego Ciała sypały kwiatki przed Najświętszym Sakramentem.

W sobotę 15 sierpnia 2020 roku podczas Mszy św. o godz. 18:00 w kościele pw. św. Bartłomieja w sposób uroczysty obchodziliśmy jubileusze Księdza Proboszcza Piotra Kuflińskiego. 40-lecie święceń kapłańskich, które Ksiądz Piotr przyjął 15 maja 1980 roku z rąk Księdza Arcybiskupa Jerzego Stroby; 10-lecie posługi kapłańskiej Księdza Proboszcza w naszej parafii, która rozpoczęła się 31 lipca 2010 roku oraz 65 urodziny Księdza Piotra.
Tak zacne jubileusze były stosowną chwilą, by skierować do Czcigodnego Księdza Proboszcza słowa uznania i głębokiej wdzięczności. Życzmy daru zdrowia, wytrwałości i pokoju na dalsze lata kapłańskiego życia.

W niedzielę 23 sierpnia 2020 roku na Mszy św. o godz. 10:00 przeżywaliśmy parafialny odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła głównego Patrona naszej parafii. W tym roku, z racji epidemii, nasze parafialne święto obchodziliśmy inaczej, bo tylko we własnym gronie, bez udziału kapłanów z dekanatu. Uroczystościom odpustowym przewodniczył Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński, zostały one w tym roku połączone z parafialnymi dożynkami. Suma odpustowa rozpoczęła się od uroczystego wprowadzenia wieńca dożynkowego do naszego parafialnego kościoła. Ksiądz Proboszcz podczas wygłoszonej homilii przybliżył wizerunek naszego Świętego Patrona, a zgromadzeni w kościele i wokół niego parafianie z należytą uwagą wsłuchiwali się w słowa kaznodziei. Po wygłoszonym Słowie Bożym Ksiądz Proboszcz poświęcił przyniesiony przez rolników wieniec żniwny i chleb wypieczony z tegorocznej mąki. Pobłogosławione zostało również ziarno pod nowy zasiew, które rolnicy zabrali do swoich gospodarstw. Na zakończenie uroczystości wyruszyła procesja eucharystyczna wokół kościoła św. Bartłomieja; wzięły w niej udział zgromadzone poczty sztandarowe, szafarze i ministranci, matki różańcowe, dziewczynki do sypania kwiatów oraz chór z Organistą. Mimo panującej epidemii odpust miał bardzo uroczystą oprawę.

Ze względu na stan epidemiologiczny wyjątkowo w roku 2020 nie odbyła się parafialna piesza pielgrzymka do Górki Duchownej na wielki odpust Matki Bożej Pocieszenia. Żeby podtrzymać tradycję Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński zaprosił parafian do indywidualnego przyjazdu do Górki Duchownej. Podczas Mszy św. przed cudownym wizerunki Matki Bożej Pocieszenia Ksiądz Proboszcz modlił się w intencji wszystkich parafian.

W poniedziałek 31 sierpnia 2020 roku przy kościele pw. św. Teresy o godz. 19:00 rozpoczęła się próba dzieci I-komunijnych. Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński przedstawił zgromadzonym dzieciom i ich rodzicom scenariusz przebiegu uroczystości I Komunii Świętej. W pierwszej kolejności przećwiczono błogosławieństwo rodziców i procesję do kościoła. Następnie wraz z organistą dzieci nauczyły się śpiewanego aktu pokuty. Kolejno dzieci wprawiały się w Liturgię Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, modlitwę wiernych i procesję z darami. Z powodu panującej epidemii koronawirusa dzieci I Komunię Świętą będą przyjmowały na rękę, więc Ksiądz Proboszcz dokładnie wytłumaczył jak prawidłowo należy przyjąć Pana Jezusa na rękę. Na sam koniec wykonano próbę podziękowań dla wszystkich za przygotowanie do pełnego uczestnictwa we Mszy św.

W sobotę 5 września 2020 roku po Mszy św. o godz. 18:00 Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński poświęcił odnowioną elewację kościoła św. Bartłomieja oraz wykonanego systemu odwodnienia świątyni. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: główni wykonawcy prac remontowych, przedstawiciele władz samorządowych, kierownicy budowy oraz parafianie.
Tym samym zakończony został ostatni etap rozpoczętego w 2017 roku remontu. Nasz parafialny kościół odzyskał swoją świetność i kolorystykę.

W niedzielę 6 września 2020 roku podczas Mszy św. o godz. 10:00 przeżywaliśmy w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, która z powodu epidemii koronawirusa została przeniesiona z maja na wrzesień.
Uroczystość rozpoczęła się przed wejściem do kościoła św. Teresy, gdzie Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński przywitał dzieci oraz zebranych gości. Następnie rodzicie oraz Ksiądz Proboszcz udzielił błogosławieństwa dzieciom i w procesji udali się wszyscy do kościoła. Po rozpoczęciu Mszy św. przedstawiciele rodziców poprosili Księdza Proboszcza o udzielenie dzieciom Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci czynnie uczestniczyły w liturgii – I i II czytanie, śpiew. Po homilii wygłoszonej przez Księdza Proboszcza przy zapalonych świecach odnowiono przyrzeczenia chrzcielne oraz przedłożono modlitwy powszechne. Dzieci w procesji wniosły dary, które przekazały Księdzu celebransowi. Po uroczystej Komunii Świętej dzieci słowami wierszy wyraziły swoją wdzięczność za możliwość pełnego uczestnictwa w Eucharystii.
Po zakończeniu Mszy św. zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

W niedzielę 27 września 2020 roku o godz. 11:30 odbył się coroczny odpust parafialny ku czci patronki naszego kościoła św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Uroczystą sumę odpustową odprawił syn naszej parafii Ks. Mirosław Nowak – Proboszcz ze Starego Gostynia. Kaznodzieja w homilii przybliżył życiorys naszej Patronki przedstawiając jej drogę do świętości. Po Mszy Świętej nastąpiła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, po której zostało uroczyście odśpiewane „Te Deum”.
Uroczystość zakończyły życzenia złożone przez parafian Księdzu Mirosławowi z okazji 35-lecia kapłaństwa. To właśnie w tej świątyni Ks. Mirosław odprawił swoją pierwszą Mszę św.

Dwanaście uderzeń gongu o północy rozpoczęło tradycyjną Pasterkę, odprawioną w reżimie sanitarnym ze względu na panującą epidemię koronawirusa. Dzieciątko Jezus w uroczystej procesji zostało złożone przez Księdza Proboszcza w żłóbku na sianie. Podczas procesji wierni śpiewali kolędę: „Wśród nocnej ciszy”, należy ona do najbardziej znanych pieśni okresu Bożego Narodzenia – często właśnie od niej zaczyna się w polskich kościołach Msza św. Pasterska.
Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński podczas Mszy św. modlił się w intencji wszystkich parafian oraz przybyłych gości jednocześnie proszą, aby Nowonarodzone Dziecię Jezus błogosławiło każdej rodzinie.