PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2022

Tegoroczne kolędowanie przy żłóbku rozpoczęło się już na Mszy św. o godz. 11:00, a zainicjowała je schola swoim śpiewem podczas Eucharystii. Wspólne kolędowanie poprowadził Ks. Proboszcz Piotr Kufliński; wspomniał, iż wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek to piękna tradycja, którą należy pielęgnować, bowiem ich teksty zawierają w sobie niesamowitą głębię i ukazują wiele prawd naszej wiary. Nie zabrakło również chętnych do zaprezentowania swoich talentów muzyczno-wokalnych. Na zakończenie dzieci zostały nagrodzone anielskim upominkiem.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego podczas Mszy o godz. 11:00 Ks. Proboszcz Piotr Kufliński poświęcił książeczki dzieciom przygotowującym się do I komunii św. Po zakończonej Eucharystii dzieci wraz z Trzema Królami oddały pokłon Nowonarodzonemu Panu Jezusowi i spontanicznie rozpoczęły kolędowanie. Przy dźwiękach gitary i pomocy scholii kościół rozbrzmiewał melodiami kolęd i pastorałek.

Papież Franciszek chce usłyszeć od całego Kościoła o tym, co dzieje się w lokalnych parafiach. On i biskupi chcieliby wiedzieć, co według poszczególnych osób powinniśmy robić, aby pomóc ulepszać nasze parafie. Sposób, w jaki to zaproponował, to proces synodalny. Synod oznacza „podróżowanie razem” i polega na słuchaniu Ducha Świętego i siebie nawzajem, aby rozeznać drogę, którą zostaliśmy wezwani do wspólnego kroczenia.
Spotkania synodalne w naszej parafii odbywają się w domu koordynatora przy kawie lub herbacie w zaciszu domowego ciepła.

Mszą św. o godz. 11:00 w kościele św. Teresy upamiętniliśmy wspaniały czas Nawiedzenia Matki Bożej, której przypadła już II rocznica. Podczas Mszy św. dziękowaliśmy za otrzymane łaski za wstawiennictwem Matki Bożej. Oprawę muzyczną i liturgiczną zapewniła Schola. Tradycyjnie już Ksiądz Proboszcz Piotr Kufliński zawierzył całą naszą parafię w macierzyńską opiekę Matki Bożej, na zakończenie odśpiewany został „Apel Jasnogórski”.

Liturgia Kościoła wspomina Niedzielę Palmową jako uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godz. 11:00 przed krzyżem misyjnym przy kościele św. Teresy od odczytania perykopy ewangelicznej, poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zgodnie z wielowiekową tradycją Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odczytał opis Męki Pańskiej.

W Niedzielę Palmową 10 kwietnia 2022 r. zakończył się w naszej parafii, jaki i w parafii w Starym Białczu proces Drogi Synodalnej. Podczas ostatniego spotkania synodalnego w obecności Księży Proboszczów Jarosława Olejniczaka i Piotra Kuflińskiego została przedstawiona synteza – podsumowanie wszystkich rozmów synodalnych.
W ramach podziękowania za włożony trud w prace synodalne Ksiądz Proboszcz wręczył wszystkim uczestnikom pamiątkowe filiżanki z herbem naszej parafii.