PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2023

W Kościele katolickim 6 stycznia obchodzona jest uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii. W polskiej tradycji nazywane jest świętem Trzech Króli. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Upamiętnia ono objawienie się Boga światu w postaci narodzonego w Betlejem Jezusa Chrystusa.
W naszej wspólnocie parafialnej podczas Mszy św. o godz. 9:30 gościliśmy Orkiestrę Dętą ze Śmigla. Muzycy zapewnili piękną oprawę muzyczną podczas uroczystej Eucharystii wykonując tradycyjne polskie kolędy. Na koniec wspólnego kolędowania Ks. Proboszcz Piotr Kufliński wręczył wykonawcom pamiątkowe śpiewniki parafialne.
Podczas Mszy św. o godz. 11:00 ze szczególnym udziałem dzieci z naszej parafii, aranżację muzyczną przygotowała Schola. Mędrcy ze wschodu są symbolem łączenia nauki i wiary, w związku z tym w Święto Trzech Króli Ks. Piotr Kufliński poświęcił dzieciom I-komunijnym książeczki do nabożeństwa. Mają one stać się pomocą w modlitwie i w przygotowaniu do pierwszej spowiedzi i Komunii Świętej.
Na zakończenie każdej Mszy św. zostało poświęcone kadzidło, kreda i woda. Poświęconą kredą wypisuje się na drzwiach mieszkania C+M+B oraz aktualny rok. Litery te, wyrażają błogosławieństwo: Niech Chrystus błogosławi mieszkanie! (Christus mansionem benedicat).
Zwieńczeniem Uroczystości Objawienia Pańskiego było wspólne kolędowanie przy żłóbku. Dzieci chętnie śpiewały kolędy, a za ich wykonanie otrzymywały od Księdza Proboszcza anielski upominek. Schola z wielką radością udzielała się wokalnie, jak i również instrumentalnie. We wspólne muzyczne świętowanie włączyli się również zgromadzeni licznie parafianie.

W niedzielne popołudnie 8 stycznia 2023 roku o godz. 15:00 w sali Domu Wiejskiego odbyło się spotkanie opłatkowe wszystkich grup duszpasterskich działających w naszej parafii. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, Ks. Proboszcz Piotr Kufliński odczytał słowa Ewangelii wg św. Łukasza o Narodzeniu Pańskim oraz złożył życzenia zgromadzonym parafianom. Następnie wszyscy podzielili się opłatkiem i składali sobie noworoczne życzenia, w dalszej części przy herbacie lub kawie i słodkościach miały miejsce wzajemne rozmowy. Miłej atmosferze spotkania towarzyszyła Schola z instrumentami, która w piękny sposób akompaniowała podczas wspólnego śpiewania kolęd.

Święto Ofiarowanie Pańskiego obchodzone 2 lutego, upamiętnia przyniesienie przez Maryję i Józefa Dzieciątka Jezus do Świątyni Jerozolimskiej. Tego dnia tradycyjnie przynoszone są do kościoła świece zwane gromnicami. Podczas Mszy św. o godz. 18:00 w kościele św. Teresy Ks. Proboszcz Piotr Kufliński poświęcił dzieciom I-komunijnym świece, a w trakcie homilii wyjaśnił symbolikę święta oraz nazwę świecy gromnicy. Zapalane w kościołach symbolizują światło Chrystusa. Światłość jest nawiązaniem do słów starca Symeona wypowiedzianych w Świątyni Jerozolimskiej podczas wniesienia do niej Dzieciątka Jezus: „Światłość na oświecenie pogan i na chwałę Izraela” (Łk 2, 32).