Zmartwychwstał już Chrystus,

Pan mój i nadzieja!!!

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Maciej Owsianny

Rodzice: Marcin, Marianna Bieczyńska
Ur.: 1890-11-03, Karmin (Kościan)
Zm.: 1980, Stare Bojanowo
Odznaczenia:

Wielkopolski Krzyż Powstańczy
Krzyż Polonia Restituta
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Rodzina: wnuk Marek Skorupiński
Oświadczenie świadka:

Kol. Owsianny były żołnierz wojska niemieckiego utracił lewą dłoń, jako inwalida wojenny został dnia 28 lutego 1918 ze szpitala zwolniony otrzymując miejsce pracy jako dróżnik przejazdowy w Stankowie na szlaku kolejowym Leszno - Wolsztyn - Zbąszyń. Jako szczery Polak patriota z chwilą wybuchu Powstania Wielkopolskiego zaraz zgłosił się jako ochotnik do służby pomocniczej u dowódcy odcinka opr. późniejszego płk Siudy. Przyjął ofiarowana służbę pomocniczą w/w przy urządzeniu stacji podsłuchowej. Informacje zdobyte podczas podsłuchów pozwalały na atakowanie ogniem artylerii pociągów pancernych wyjeżdżających z Leszna. Korzystając z podsłuchów, dwóch lotnych dział średniego kalibru, Powstańcy mogli swobodnie atakować bez jakichkolwiek strat własnych niemieckie pociągi. Tę służbę pomocniczą pełnił do końca marca 1919 r.