Nabożeństwa majowe

Zapraszamy!

Zmartwychwstał Pan

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

pw. św. Bartłomieja Apostoła

w STARYM BOJANOWIE

Archidiecezja Poznańska

1901 r.

1910 r.

1915 r.

1938 r.

1980 r.

2010 r.

2022 r.

WIRTUALNY SPACER

po parafii

Nawiedzenie kopii cudownego wizerunku

Matki Bożej Częstochowskiej

w Starym Bojanowie 28 - 29 II 2020 r.

Rok 2010

  • Częstochowa - 13.09.2006
Spotkanie Taize Poznań - 01.01.2010

30 000 młodych ludzi z całej Europy i innych kontynentów zgromadziło się w Poznaniu w Polsce od 29 grudnia 2009 roku do 2 stycznia 2010 roku na zaproszenie Wspólnoty z Taizé. Te tysiące młodych ludzi siedzących na podłodze, bez flagi innej niż ich wiara, a przed nimi klęczący przed ołtarzem bracia z Taizé w białych albach. Śpiewy są proste, medytacyjne, podejmowane przez tłum, powtarzane raz za razem przez długi czas. A ponad tym wszystkim momenty ciszy. Brat Alois w swojej medytacji we wtorkowy wieczór wezwał te tysiące młodych ludzi, trwających nieruchomo z twarzami w rękach i zamkniętymi oczami, do „przemiany serc", aby „jako chrześcijanie włączyli się w kształtowanie obrazu świata, który właśnie się rodzi".

Spotkanie Bożonarodzeniowe - 17.01.2010

W sali Domu Wiejskiego w Starym Bojanowie o godz. 15:00 rozpoczęło się tradycyjne bożonarodzeniowe spotkanie wszystkich grup duszpasterskich działających w naszej parafii. Odbyły się mini koncerty kolęd w wykonaniu: Scholi, Ministrantów, Ministrantów Seniorów, Chóru Parafialnego oraz ks. Proboszcza.

10-lecie Parafialnego Chóru - 13.02.2010

Parafialny Chór „Jubileuszowy" w sobotę 13 lutego na Mszy św. o godz. 18:00 w kościele św. Bartłomieja dziękował Panu Bogu za 10 lat istnienia i za wszelkie otrzymane łaski. Na uroczystość zaproszony był współzałożyciel Chóru, poprzedni proboszcz ks. Tomasz Morasz, niestety obowiązki duszpasterskie nie pozwoliły przybyć na Jubileusz, pamiętając o rocznicy ks. Tomasz wystosował piękny list do Jubilatów. Członkowie Chóru uświetnili Mszę św. swoim śpiewem. Po wspólnym zdjęciu Chórzyści wraz z małżonkami oraz ks. proboszczem Pawłem Moraszem udali się do Domu Wiejskiego, aby przy wspólnej zabawie kontynuować świętowanie 10-lecia powstania Chóru. Swoją obecnością zacnych artystów zaszczycił również Sołtys Starego Bojanowa Pan Wiesław Kasperski z małżonką, który na ręce dyrygenta Chóru Pana Tomasza Wasielewskiego złożył życzenia wszelkiej pomyślności.

Misterium Męki Pańskiej - 29.03.2010

W poniedziałek 29 marca 2010 roku w kościele św. Bartłomieja o godz. 17:30 uczniowie Szkoły w Starym Bojanowie pod kierunkiem Pani Aliny Dudek wystawili Misterium Męki Pańskiej.

Wielki Czwartek - 01.04.2010

W Wielki Czwartek podczas Mszy Świętej o godz. 18:00 zgromadzeni wierni dziękowali Panu Jezusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy Świętej przeniesiono Pana Jezusa do Ciemnicy.

Wielki Piątek - 02.04.2010

Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczęło się o godz. 18:00 Liturgią Słowa, w której naczelne miejsce zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Następnie wyjątkowo uroczysta modlitwa powszechna. Punktem szczytowym całej liturgii była adoracja Krzyża i wspólna Komunia św. Zgodnie ze zwyczajem na zakończenie, eucharystyczne Ciało Chrystusa, zostało uroczyście przeniesione do adoracji do tzw. Grobu Pańskiego, przy którym trwała adoracja do godz. 24:00.

Wielkanoc - 03.04.2010

W Wielką Sobotę od wczesnych godzin rannych trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w przygotowanej do tegoż celu kaplicy - zwanej Grobem Pańskim. Tradycyjnie w tym dniu przy Krzyżu misyjnym poświęcone zostały pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 21:00 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej składająca się z poświęcenia ognia, paschału, liturgii Słowa, poświęcenia wody chrzcielnej i Mszy św. zakończonej procesją rezurekcyjną.

Peregrynacja Relikwii św. Jana Marii Vianneya- 23.04.2010

W środę, 14 kwietnia 2010r. rozpoczęło się w Poznaniu nawiedzenie relikwii św. Jana Marii Vianneya, patrona kapłanów. Św. Jan Maria Vianney, patron kapłanów, urodził się 150 lat temu. Z okazji tej rocznicy Benedykt XVI ogłosił w Kościele Rok Kapłański, który zakończy się 11 czerwca 2010 roku. Do Polski przyjechał relikwiarz przedramienia św. Jana Marii Vianney, prawej ręki, którą święty proboszcz udzielał tysiącom ludzi rozgrzeszenia. Relikwiarz przyjechał z parafii Dardilly koło Lyonu, gdzie święty przyszedł na świat i został ochrzczony. Nawiedzenie relikwii trwało ponad dwa tygodnie. Relikwiarz pielgrzymował po kilkudziesięciu parafiach archidiecezji poznańskiej specjalnym samochodem-kaplicą. Relikwiarz dotarł również do parafii NMP w Śmiglu.

Boże Ciało - 03.06.2010

Procesję Eucharystyczną, która przeszła ul. Główną i Lipową, poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele św. Teresy. Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Paweł Morasz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa na cztery strony świata, odśpiewano też dziękczynne "Ciebie Boga wysławiamy"

76 Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę - 5-15.07.2010

Od 5 do 15 lipca trwała 76 Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Naszą parafię reprezentowali Magdalena Adamczak oraz Wojciech Krysman, pielgrzymując w grupie 17 Kościańsko - Śmigielskiej. Pielgrzymowanie rozpoczęło się upałem, drugiego dnia w Śmiglu wyruszyliśmy w deszczu, reszta dni była jak doskonale wiemy upalna, żar lał się z nieba. Podczas wędrowania modliliśmy się w konkretnych intencjach, śpiewaliśmy Godzinki, odmawialiśmy Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia, słuchaliśmy konferencji głoszonych przez ks. Przewodnika Adriana Bączyńskiego. Uczestniczyliśmy we Mszach św. odprawianych nie tylko w kościołach ale i również w lasach, łąkach. W trakcie pielgrzymowania odbyły się konkursy: „Serialowy", „Tak to leciało" oraz „Wokalny". Na szczególną uwagę zasługuje gościnność oraz otwartość którą po raz kolejny zostaliśmy otoczeni przez „gospodarzy", którzy otworzyli przed nami swe domy, użyczyli noclegu i strawy. Tradycyjnie odbył się chrzest tych osób, które po raz pierwszy wyruszyły na pielgrzymi szlak, było dużo śmiechu i zabawy. Towarzyszyła nam kuchnia polowa z Pudliszek, dostarczała nam pyszne zupy na obiad. Po 10 dniach pielgrzymowania na Jasną Górę w Grupie 17 przybyło 90 pątników, w całej Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce 1903 pielgrzymów, o godz. 16:00 na Wałach Częstochowskich odbyła się uroczysta Msza św.

VIII Wielkopolska Piesza Pielgrzymka Miłosierdzia - 16-21.07.2010

16 lipca z Doliny Miłosierdzia w Częstochowie, przy Jasnej Górze wyruszyła VIII Wielkopolska Piesza Pielgrzymka: „OD MIŁOSIERDZIA DO MIŁOSIERDZIA" do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Każdego dnia w czasie wędrówki rozważaliśmy Słowo Boże, odmawialiśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz przeżywaliśmy Godzinę Miłosierdzia. Codziennie uczestniczyliśmy we Mszy św., po której była następowała Adoracja Najświętszego Sakramentu. 21 lipca ponad 140 osób dotarło do Miłosiernego Jezusa w tym 5 księży, 1 diakon i 3 siostry zakonne. O godz. 15:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy św. poprzedzonej Koronką do Miłosierdzia Bożego. Dyrektorem całej pielgrzymki był ks. Andrzej Szudra.

Pożegnanie ks. Pawła Morasza - 30.07.2010

W piątek 30 lipca o godz. 18:00 w kościele św. Teresy odbyła się pożegnalna Msza św., na której dziękowaliśmy Panu Bogu za prawie 8 lat posługi ks. Pawła, za wspólne modlitwy, za sprawowane Msze św. i inne sakramenty, za wspólne pielgrzymki, za Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii, za przeżywane wspólnie nabożeństwa, za pracę ze wspólnotami naszej parafii, za prace podejmowane dla parafii, aby kościoły wraz z całym zapleczem były coraz piękniejsze i bardziej funkcjonalne. Za wszystko, Bóg zapłać! Po Mszy św. nastąpił czas podziękowań poszczególnych grup duszpasterskich. Z wielkim żalem, ale i wdzięcznością parafianie żegnali Księdza Proboszcza. Dziękowano za dobro otrzymane przez Jego posługę i serce. Życzono Mu, aby miał siłę do posługi w nowej parafii w Czarnkowie. Szczęść Boże!

Powitanie ks. Piotra Kuflińskiego - 31.07.2010

W sobotę 31 lipca podczas Mszy św. o godz. 18:00 w kościele św. Bartłomieja odbyło się oficjalne powitanie nowego ks. Proboszcza Piotra Kuflińskiego. W imieniu parafian ks. Proboszcza powitali przedstawicie Rady Parafialnej oraz sołtys Pan Wiesław Kasperski. Naszemu nowemu Proboszczowi życzymy obfitości łask i błogosławieństwa na każdy dzień pracy. Niech Maryja - Matka Kapłanów ma go w Swojej opiece. Szczęść Boże!

Dożynki - 21.08.2010

W kościele św. Bartłomieja o godz. 16:00 została odprawiona Msza św. dziękczynna za tegoroczne żniwa, na której zostały poświęcone wieńce dożynkowe. Następnie przy Domu Wiejskim odbył się obrzęd dożynkowy wykonany przez zespół ludowy z Bukówca Górnego. Do godz. 24:00 trwała zabawa taneczna.

Piesza Parafialna Pielgrzymka do Górki Duchownej - 27.08.2010

O godz. 16:15 z kościoła pw. św. Teresy tradycyjnie wyruszyła Piesza Parafialna Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Górce Duchownej. W tym roku trwał jubileuszowy odpust obchodzony z racji 600-lecia obecności Cudownego Obrazu MATKI BOŻEJ w Górce Duchownej. Pątnicy uczestniczyli we Mszy św. o godz. 18:00, którą swoim śpiewem ubogacił Parafialny Chór „Jubileuszowy" oddając hołd Matce Bożej. Po Mszy św. kapłani błogosławili dzieci.

Odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła - 28.08.2010

W sobotę 28 sierpnia o godz. 11:00 przeżywaliśmy odpust ku czci św. Bartłomieja Apostła. Uroczystościom odpustowym przewodniczył ks. ks. Andrzej Musiał z Wieruszowa-Podzamcza.

Odpust ku czci św. Teresy od Dzieciątka Jezus - 03.10.2010

Uroczystości odpustowe odbyły się w niedzielę 3 października 2010r. o godz. 11:30. Sumę odpustowa odprawił ks. Prałat Mateusz Żarnowiecki - Dyrektor Domu Księży Emerytów w Poznaniu. Po Mszy św. wyruszyła procesja Eucharystyczna.

IX Rajd Różańcowy JP2 - 09.10.2010

W sobotę 9 października 2010r. o godz. 9:45 z probostwa wyruszył IX Dziecięcy Rajd Różańcowy im. Jana Pawła II do Górki Duchownej. Po dotarciu do Matki Bożej Pocieszenia o godz. 12:00 odprawiona została Msza św., następnie odbyły się i gry i zabawy zakończone wspólnym ogniskiem.

Uroczystość Wszystkich Świętych - 01.11.2010

W Dniu Wszystkich Świętych o godz. 14:00 przy figurze Pana Jezusa na parafialnym cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja odprawiona została Msza św. w intencji wszystkich zamarłych. Następnie odbyła się procesja z modlitwami za zmarłych.

Wizytacja biskupia i Bierzmowanie - 07.11.2010

Dnia 7 listopada 2010r. przeżywaliśmy biskupią wizytacje, którą przeprowadził JE ks. Bp prof. Marek Jędraszewski. Wizytację rozpoczęło spotkanie ze wspólnotą Żywego Różańca na Mszy św. o godz. 9:30. O godz. 11:00 podczas uroczystej Eucharystii został udzielony sakrament Bierzmowania młodzieży naszej parafii. Następnie w kościele pw. św. Bartłomieja o godz. 15:00 ks. Biskup z ks. Proboszczem i z wiernymi modlili się w intencji zmarłych spoczywających na parafialnym cmentarzu. Kolejnym etapem wizytacji było spotkanie z Radą Duszpasterską i Ekonomiczną, odwiedziny u chorych oraz spotkanie z zespołem Caritas.

Recital - 28.11.2010

W pierwszą Niedzielę Adwentu w kościele św. Teresy odbył się charytatywny Recital wokalny w wykonaniu Marii i Grzegorza Sołtysiaków. Parafianie usłyszeli m. in. Arie Verdiego, Moniuszki, Bacha oraz Mozarta.

Boże Narodzenie - 25.12.2010

Fotografie z uroczystej Pasterki odprawionej w intencji Parafian przez ks. Proboszcza w kościele pw. św. Teresy.